Майже 100 000 дітей в інтернатах України, з них 90% мають батьків, їм просто вчасно не допомогли…

Держава витрачає $1000 на місяць на одну дитину з інтернату.
До дитини доходить трохи більше $ 30.

Більша частина йде на адміністративні видатки…
Тож, доволі часто інтернати прямо зацікавлені у збереженні та збільшені бюджет закладу, збільшенні дітей у інтернатах.

8000 нових дітей-сиріт та дітей без батьківського піклування з’являється в Україні щорічно.

Основні причини: складні матеріальні обставини батьків, вживання алкоголю і наркотиків, жорстоке ставлення до дітей.

Дитячі будинки, будинки дитини, спеціальні школи інтернати — це все правильно об'єднувати у слово “інтернат”. Що ми далі і робимо.

Що дійсно відбувається
в інтернатах України

Подивіться коротке відео
про реалії того, що відбувається,
коли Ви закриваєте двері інтернату.

Інтернати, в основному, — це справжній дитячий ад. Тортури, сексуальне насильство, психологічне знущання — це реальність інтернатів та дитячих будинків. Ми не перебільшуємо, майже щотижня можна побачити жахливі новини: вихователі випадково спалили дитину живцем, на дитину-сироту директор інтернату вилила гарячий суп «щоб провчити». Це випадки, про які ми знаємо. Багато випадків залишаються всередині закладів, куди багато хто хочете їхати з іграшками та цукерками.

Давайте розберемося що реально потрібно дітям з інтернатів.

Одяг та іграшки у гарному стані, але без бирки інтернати рідко беруть. Речам більше раді притулки.

Діти перед Новим роком розучують пісні та вірші, готуються зустрічати численні делегації. Ви нам цукерки — ми вам вірші і посмішки. І так в деяких установах по 30! концертів за передноворічні свята. Випускники інтернатів вчаться заново любити Новий рік.

Кількість подарунків в цей період зашкалює. Рідко подарунки орієнтовані на особисті потреби дитини. Підлітки часто відбирають подарунки у малюків, свої і чужі змінюють на цигарки, алкоголь.

Формується інструментальне ставлення або споживацтво. Діти швидко вчаться маніпулювати дорослими. «Книга — це добре, але моєму другові американська сім'я айфон подарувала».

Книга для дитини в інтернаті зовсім не «друг». Книгу потрібно підбирати індивідуально, обговорювати з дитиною.

Штучна обстановка без справжніх щирих відносин. Приходять та йдуть люди, які не встигають стати значущими. А далі вихід у доросле життя і ти вже нікому не потрібен.

Збираючи подарунки і організовуючи свята для дітей в інтернатах ми приносимо більше шкоди, ніж користі. Але це не означає, що допомогти дитині в інтернаті неможливо. Можливо. Є багато всього розумного і ефективного.

По темам

Всі підібрані проекти спеціалізуються на цій темі, мають гарну репутацію та перевірені особисто організаторами проекту Меценат.

Наставництво

Наставництво — стати важливим дорослим для підлітка з інтернату. Ви можете стати наставником — значущим дорослим для дитини в інтернаті, краще для підлітка. Це означає регулярно провідувати його в інтернаті, спілкуватися, підтримувати, вислуховувати, мотивувати на зміни і допомогти визначитися у житті. Наставництво є законодавчо встановленим видом соціальної допомоги. Більше дізнатися про наставництво можете тут.

Розвиваючі програми

Розвиваючі програми та мотивуючі зустрічі. Дозволяють формувати навички і підготувати до виходу з інтернату. Це можуть бути курси програмування, фото та відеомонтажу, кулінарні майстер-класи, профорієнтація, стажування та ін. Головне, щоб діти вчилися спілкуватися, взаємодіяти, довіряти іншим і собі. Ви можете стати тренером чи допомогти в організації.
Клуб Добродіїв.
Майстерня Добра від Благомай: творчі та освітні майстер-класи для адаптації дітей у світ.

Лікування

Лікування дітей з інтернатів.
Фонд Твоя опора. Порятунок тих, хто опинився в скруті, підтримка тих, про кого не дбає держава — фонд підтримує важкохворих діток-сиріт.

Допомога сім'ям

Допомога сім'ям з дітьми, які опинилися в складних обставинах
СОС Дитячі Містечка Україна.
Притулок Місто добра. Центр підтримки для мам безхатченків із малюками на руках. Юридична, матеріальна, психологічна, соціальна підтримка.
Всі партнери Українська мережа за права дитини.

Родина

Найкраща допомога – це, звичайно, Родина. Усиновлення, прийомна сім'я, дитячий будинок сімейного типу. Не кожен може і повинен усиновлювати. Ви можете підтримати програми навчання для прийомних батьків в різних регіонах України; освітні програми для дітей з таких сімей; спеціалізовані послуги психологів, логопедів, психотерапевтів.
СОС Дитячі Містечка Україна
Hope and Homes
Партнерство «Кожній дитині»
Фонд «Благополуччя дітей»
Поділитися історією дитини, яка шукає родину, теж важлива допомога:
База дітей-сиріт
Всеукраїнський портал національного усиновлення
Проект міністерства соціальної політики України

При тому, якщо Ви хочете допомогти «тут і зараз» то не радимо обирати цукерки, іграшки чи будь-який подарунок, який не буде адресним та враховувати потреб конкретної дитини.

Ми перерахували варіанти допомоги, які впливають на ситуацію. У 90% дітей, яким збирають подарунки зараз, є батьки.  Просто їм вчасно не допомогли… Тому, ми закликаємо «робити добро» правильно :)

Речі для дітей

Фабрика Чудес проект фонду Благомай. Закуповують теплі куртки та взуття для дітей з інтернатів.
Фонд Майбутнє України збирає листи від дітей до Святого Миколая (Чернівці)
Фонд Волонтери: Дорослі-Дітям. Збирають продуктові набори. «Ми просимо вас не купувати солодощі до дитячих будинків - там їх вистачає під Новий рік. Ми просимо допомогти зібрати новорічні продуктові набори родинам у скруті» (Харків та область).
Притулок Місто добра. Центр підтримки для мам безхатченків із малюками на руках.

За типом допомоги

Гроші

«Фабрика Чудес» проект фонду Благомай.
Закуповують теплі куртки та взуття для дітей з інтернатів.

Речі

  • комп'ютерна техніка, обладнання для навчання дітей з інтернатів у IT Academy

  • ліки, речі особистої гігієни, дитячі речі, продукти харчування — шукає Фонд Майбутнє України для своїх підопічних з дитячих будинків та дітей, що проживають за межею бідності у жахливих умовах.

Час

  • Підготовка та переклад на англійську мову історій дітей. СОС Дитячі містечка

  • Допомога дизайнера та фотографа у створенні фотоісторій про дітей, які живуть у Дитячому Містечку в місті Бровари Київської області СОС Дитячі містечка

  • Навчати дітей грі на музичних інструментах (гітарі, саксофоні, валторні та ін.) СОС Дитячі містечка

  • Проводити уроки з іноземної мови для дітей. СОС Дитячі містечка

  • Волонтер чи натсавник у IT Academy

  • Наставник. Ви можете стати наставником – значущим дорослим для дитини в інтернаті, краще для підлітка. Це означає регулярно провідувати його в інтернаті, спілкуватися, підтримувати, вислуховувати, мотивувати на зміни і допомогти визначитися в житті. Наставництво є законодавчо встановленим видом соціальної допомоги. Одна надія.

Послуги

  • Стоматологічні послуги для дітей-сиріт. Здорові зубки — програма від Благомай

  • Послуги трансферу

Якщо Вам є що додати до цього списку, напишіть нам.

До Дня
Святого Миколая
залишилось:

І кількість оголошень-зборів цукерок, подарунків, одягу для дитячих будинків буде рости. «Ми їм подарунки — вони нам посмішки. Ми поставимо галочку "зробити добру справу" — і молодці». Такими діями та міркуваннями ми робимо токсичний світ дітей в інтернатах ще більш отруйним. Часто ми допомагаємо так, як зручно нам. Абсолютно не замислюючись про наслідки для дітей, яким хочемо допомогти.

Як виявилося, напередодні діти всю ніч не спали, репетирували, готувалися. Про це з гордістю мені розповіла музпрацівник дитячого будинку.

«Я ніколи не підтримувала
запал волонтерів і спонсорів.
Як показала практика, нічого хорошого насправді це не приносить»

Я ніколи не підтримувала запал волонтерів і спонсорів. Як показала практика, нічого хорошого насправді це не приносить. До кожної історії, якою я поділюся, додаю короткий коментар. Фінальні висновки за вами. Я лише скажу, що найкраща допомога дитині – допомога її родині. Якщо б ці гроші і зусилля були спрямовані на підтримку біологічних сімей, прийомних сімей, наставництво, супроводження дітей після виходу з інтернатів – світ би змінився. Дітям потрібна турбота, а не цукерки. Причому постійна, щира. Якщо хочеться допомогти одноразово, то, як на мене, краще не починати.

— Дар'я Касьянова, СОС Дитячі Містечка Україна, Українська мережа за права дитини

Історія
перша

Як в інтернаті N за ніч поставили новий концерт

Років 10 тому я вперше побувала в інтернаті. Це був міський дитячий будинок, в якому перебували діти від 4 до 7 років. Разом з командою ми готували допомогу для всіх інтернатів області і приїхали в один з них, щоб перевірити логістику, познайомитися з персоналом, точно довідатися, які подарунки будуть найбільш корисними. Після екскурсії по інтернату директорка запросила подивитися концерт. Я не особливо хотіла, але, думаю, "діти ж старалися". Після концерту мене запитали, що сподобалося, що ні. Я відповіла, що багато релігійної тематики, все-таки у кожного свій погляд на цю тему.

На наступний день нам показали зовсім інший концерт. Як виявилося, напередодні діти всю ніч не спали, репетирували, готувалися. Про це з гордістю мені розповіла музпрацівник дитячого будинку.

«Як виявилося, напередодні діти всю ніч не спали, репетирували, готувалися. Про це з гордістю мені розповіла музпрацівник дитячого будинку»

Після нас до дітей приїхали з подарунками від губернатора, потім від мера, потім постійні "шефи" – пожежники і податківці, далі кілька університетів і великих компаній, ну і волонтери та церкви. Для всіх був концерт і дитячі усмішки. А потім дивуємось, чому деякі випускники інтернатів вчаться заново любити Новий рік. Штучні обставини без справжніх щирих відносин. Приходять і йдуть люди, які не встигають стати значущими. А далі вихід у доросле життя, і ти вже нікому не потрібен.

Історія
друга

Як діти обміняли
подарунки
на цукор

Відомі спортсмени вирішили допомогти дітям. Мене попросили дізнатися, що потрібно. Вихователі розповіли, що діти мріють про хороші кросівки. Ми дізналися розмір взуття кожної дитини, дізналися для яких цілей потрібне взуття, у кого плоскостопість, у кого немає, і так далі. Намагалися підійти індивідуально. Приїхали, подарували.

А через кілька днів мені зателефонувала знайома, мама дитячого будинку сімейного типу, до якої часто діти з інтернату заходили на чай (тікали з інтернату). Виявилося, що всі діти дружно вийшли на базар і продали дорогі брендові кросівки по 50 грн, а деякі і зовсім обміняли їх на цукор-рафінад. Ось так їм захотілося.

«Виявилося, що всі діти дружно вийшли на базар і продали дорогі брендові кросівки по 50 грн»

Коли я запитала, чому вони так вчинили, один хлопець впевнено сказав, що привезуть ще й краще, ніж ці. Про цінність подарунка діти з інтернатних установ рідко замислюються. Вони не знають, якою працею гроші заробляються. Немає прикладу, який є в родині. Їм це все просто "приходить".

Часто старші діти забирають подарунки у малюків, а після обмінюють свої та чужі на алкоголь, сигарети, жетони для ігрових автоматів. Формується інструментальне ставлення чи споживацтво. Діти швидко навчаються маніпулювати дорослими, і це не їх вина.

Історія
третя

Мам багато
не буває

Дитина опиняється в інтернаті через втрату сім'ї. Це величезна трагедія, травма на все життя. Під одним дахом знаходиться 30, 50 або 100 дітей, що пережили трагедію втрати рідних людей. Хтось потрапляє в установу з народження. Хтось вже в усвідомленому віці.

Дійсно, є випадки жорстокого поводження, зневаги та насильства над дітьми.

Найчастіше це історії про те, як родина не змогла впоратися з обставинами, і поруч не було нікого, щоб допомогти і підтримати в потрібний момент.

«Даша, я не можу зрозуміти, що відбувається. Ми йдемо з Оксаною на малювання або на заняття хореографією, вона з легкістю називає кожну лагідну жінку "матусею"»

Моя знайома журналістка на одному з новорічних свят побачила милу дівчинку 4-х років, дитина в закладі перебувала з народження. Та взяла її за руку і запитала: «Ти моя мама?». У знайомої серце, звичайно, йокнуло.

Через час вона удочерила дівчинку.
А через кілька місяців дзвонить і питає мене: «Даша, я не можу зрозуміти, що відбувається. Ми йдемо з Оксаною на малювання або на заняття хореографією, вона з легкістю називає кожну лагідну жінку "матусею"»

І така поведінка дитини зовсім не маніпуляція, це серйозний розлад поведінки, що виникає від відсутності у дитини значущого дорослого і низки милькаючих чужих осіб. Дитина намагається компенсувати необхідну увагу не якістю, а кількістю.

Виростаючи, таким дітям складно вибудовувати довірчі теплі стосунки, тому що вони просто не знають, як це довіряти і любити дорослих. Їх стільки разів зраджували, і вони виробили свою захисну систему.

Історія
четверта

Трохи статистики замість Історії

За оцінками спеціалістів, які працюють з дітьми після інтернатів, середній вік початку статевого життя 7-8 років. Дитина до певного віку не розуміє, що це насильство. Це така форма спілкування старших з молодшими. Середній вік аборту — 13-14 років.

Я знаю кілька дівчат і хлопців, які вже вийшли з інтернатів, вивчилися в ПТУ. Вони розповідають, що не розуміли, що відбувається.

Про те, що це насильство, вони усвідомили роками пізніше. Тому що не можна було скаржитися, кричати, не можна було розповідати нікому з дорослих про ці випадки. Це норма в спотвореній реальності.

«Тут багато почуття провини, сорому. В тому числі і у прийомних батьків, які колись возили в інтернати подарунки і не бачили, що реально відбувається за закритими дверима»

Найчастіше я дізнаюся про цю проблему від усиновлювачів та прийомних батьків. Тема сексуалізованого поведінки та дитячого насильства розкривалася в процесі психотерапії і вимагає довгострокової професійної допомоги. Тут багато почуття провини, сорому. В тому числі і у прийомних батьків, які колись возили в інтернати подарунки і не бачили, що реально відбувається за закритими дверима.

Історія
п'ята

Цукерки
за розкладом

Про цю подію мені розповіла відома талановита жінка-музикант.

Напередодні свят в дитячий будинок приїхали спонсори і привезли солодощі. Їй тоді було 6 років, а молодшому братові – 4. Коли їй дали цукерку, вона вирішила поділитися нею з братиком. Встала з-за столу, віддала і повернулася. Виховательку це так розлютило, що дівчинка нібито порушила правила, що та вилила їй за комір манну кашу. Опік з часом зник, але слід у душі залишився дотепер.

«Виховательку це так розлютило, що дівчинка нібито порушила правила, що та вилила їй за комір манну кашу»

Діти в дитячому будинку живуть суворо за розкладом, все регламентовано. Ніхто не питає, чого ти хочеш і що відчуваєш.
Дитина перебуває в стані хронічного стресу, перестає розвиватися.
Завдання – вижити